Stan Futbolu – bez ściemy o kulisach piłki nożnej

Stan Futbolu to program nadawany regularnie w kanałach Weszło, ale także w TVP Sport. Jednak Stan Futbolu to także książka tego samego autora. Krzysztof Stanowski jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych dziennikarzy piłkarskich w Polsce. Już jako nastolatek rozpoczął pracę dla Przeglądu Sportowego i od tamtej pory wciąż figuruje w zawodzie. Dzięki temu nawiązał wiele znajomości, widział jeszcze więcej wydarzeń i usłyszał drugie tyle anegdot. Umieścił je w swojej książce, która opakowana jest multum opowieści i ciekawostek z futbolowej rzeczywistości.

Recenzja książki Stan Futbolu

Książka Stan Futbolu zawiera to co powinna mieć pozycja dla fana piłki nożnej. Ciekawe historie, przemyślenia autora i uwagi na tematy, do których może odnieść się każdy czytelnik. Stanowski ukazuje kulisy nieznanych szerzej scen z piłkarskiej rzeczywistości, a to wszystko opatrzone charakterystycznym dla niego humorem i ciętym językiem. Przede wszystkim ta książka jest szczera. Znajdziecie tam liczne fakty i anegdoty, co pozwoli wam błyskawicznie przez nią przebrnąć.

stan-futbolu-ocena

Dlaczego piłka wygląda tak, a nie inaczej?

Każda kolejna część jest pytaniem od autora, na które następnie stara się on odpowiedzieć. Ukazuje punkt widzenia Stanowskiego, z którym można się zgadzać lub nie. Ma to na celu wyjaśnienie mechanizmów działania branży futbolowej. Odbiorcy z pewnością zauważą wyraźny styl autora i jego lekkość w pisaniu. Przedstawiane historie są na tyle barwne (nie mylić z ubarwione), że nie da się obok nich przejść obojętnie. Autorowi często zarzuca się brak obiektywizmu, ale można na to spojrzeć też pod innym kątem. Ma swoje zdanie i stanowczo go broni, nawet jeśli sam wie, że nie do końca ma rację. Zauważalna jest jednak stronniczość wobec osób, które lubi i tych, o których niekoniecznie można to powiedzieć. 

Zgłębić wiedzę o futbolu

Czego można się dowiedzieć z tej książki? Jak z bliższej odległości wyglądają znane persony polskiej piłki. Prezesi czy selekcjonerzy. Poznamy od środka aferę korupcyjną, która odcisnęła swoje piętno widoczne na naszym futbolu do dziś. Poza tym w książce nie pomija się nazwisk, więc można dużo dowiedzieć się o osobach, które na co dzień widzimy w telewizji lub czytamy o nich w gazetach. Prawdopodobnie po tej lekturze, nie spojrzymy na nie już tak jak wcześniej.

Ranking bukmacherów https://www.bukmacher-legalny.pl/ranking-bukmacherow

Co więcej, dla zainteresowanych zdradzane są tajniki pracy dziennikarza sportowego. Autor przedstawia zarówno wady i zalety tej ścieżki zawodowej. A umówmy się, kto jak kto, ale Krzysztof Stanowski coś tam o tym fachu jednak wie. Uwagi do swojej pracy mogą dać do myślenia każdemu, kto myśli lub kiedykolwiek myślał, że mógłby sprawdzić się w tej roli. Zostało to wszystko przedstawione w takiej formie, by czytający dobrze się w niej czuł i rzeczywiście tak jest. Przez kolejne strony się płynie, a zagłębiając się w tekst, zgrabnie przeskakuje z jednego wątku w drugi. Z wywodami Stanowskiego można się zgadzać lub nie, ale kunszt pisarski wypada docenić.

książka-stan-futbolu

Ocena książki Stan Futbolu

Stan Futbolu można śmiało umieścić w czołówce książek sportowych. Fani piłki nożnej uwielbiają smaczki i zakulisowe opowieści okołobranżowe, więc z pewnością każdy z nich znajdzie coś dla siebie. Tę pozycję czyta się błyskawicznie, więc na pewno nie wystarczy na długo. Jako odbiorca żywo zainteresowany tematyką, zastanawiam się nad oceną 8 lub 9, więc niech stanie na 8,5/10. Dobrze się to czyta i gdyby wyszła kolejna odsłona podobnie wykonana, bez wątpienia sięgnę po nią, jako jeden z pierwszych. Polecam każdemu futbolowemu freakowi, którego zainteresowanie piłką nie kończy się na obejrzeniu meczu w telewizji.