Agent – książka o kulisach piłkarskiego biznesu

Piłka nożna to nie tylko mecze. To również cała otoczka okołofutbolowa. Jedna przede wszystkim jest to biznes i kto jeszcze nie do końca się o tym przekonał, teraz ma szansę. Pieniądze w tym sporcie są od dawna i jeśli myślicie, że wcześniej było inaczej, to ta książka zmieni wasze podejście. Przedstawia ona kulisy piłkarskiego świata, umów między klubami i zawodnikami, a także negocjacji, w których pośredniczą agenci. Po przeczytaniu tej pozycji, już żadne okienko transferowe nie wywoła w was takich emocji jak przedtem.

Recenzja książki Agent

Jeśli już na dobre zaczniecie czytać, nie będziecie mogli oderwać wzroku. Książka napisana w świetnym stylu i odpowiednim językiem, aby nie dać się nudzić odbiorcy. Narracja jest ciekawie prowadzona, więc po prostu wciąga i jesteśmy przeczytać całość w bardzo krótkim czasie. Z pewnością piłkarscy kibice będą zachwyceni tą pozycją, ale czy tym, co w niej znajdą? Tego już nie jestem taki pewien, ponieważ odsłonięte zostają tutaj kulisy scen w gabinetach klubowych, które psują nam obraz pięknego sportu. Cóż, jednak tak wygląda rzeczywistość.

Brutalna prawda futbolu

Jak się okazuje kłamstwa, łapówki a nawet szantaże to codzienność w świecie piłki nożnej. Przy zawieraniu umów i dokonywaniu transakcji, podczas których ważą się losy góry pieniędzy nie ma miejsca na sentymenty. Anonimowy agent zdradza nam zakulisowe informacje na temat tego, jak wygląda podpisywanie umów z klubami przez zawodników. Namawianie nastolatków do podpisania umowy, przekupstwo, podkradanie zawodników innym agentom, manipulacje i szantaże. O tych rzeczach na pewno do tej pory nie miałeś pojęcia, ale czego się nie robi dla podpisania kontraktu, który zapewni życie w luksusie. Okazuje się, że nie zawsze chodzi o dobro zawodnika i jego kariery. Tu rządzi pieniądz.

agent-ocena-książki

Piłka na dalszym planie

Właściwie futbol ma marginalne znaczenie, zwłaszcza w tej książce. Nie oznacza to jednak, że jest nieistotny. Wszystko ostatecznie i tak sprowadza się do jednego, a po drodze mijamy brudne interesy, łamanie prawa i niemoralne działania. Bohater w żadnym razie się nie wybiela i między innymi też dlatego, że opowiada bez skrupułów o swoich występkach, musi pozostać anonimowy. Po tej lekturze i szczegółach w niej zawartych nie spojrzysz na futbol już nigdy tak samo. Agent pokazuje nam jak wygląda życie, kiedy kieruje się chciwością, albo co gorsza rządzi ona jego agentem.

Ocena książki Agent

Książka jest napisana w bardzo dobry sposób i czyta się ją błyskawicznie. Dzięki niej mamy okazję zobaczyć jak wygląda rzeczywiście świat oczami agentów piłkarskich i to bez żadnych upiększeń. Anonimowy autor przedstawia wiele szczegółów, o których większość nie wie, a niektórzy nawet by o nich nie pomyśleli. Odkryte zostają wszystkie karty i nie ma tematów tabu. Cóż jest to według mnie bardzo dobra pozycja, więc oceniam ją jako 8/10. Każdy fan futbolu powinien potraktować ją jako lekturę obowiązkową, a fakt że nie spędzi przy niej dużo czasu, może tylko dodatkowo zachęcić.