Gol – historia piłkarza, którą każdy chciał przeżyć

Taki film po prostu musiał odnieść sukces. Wypuszczono go w 2005 roku, a opowiada on historię chłopca z ubogiej meksykańskiej rodziny. Wraz z familią uciekł do Stanów Zjednoczonych w pogoni za lepszym życiem. Santiago od dziecka zakochany jest w piłce nożnej i gra w nią bardzo dobrze. Zostaje wypatrzony przez jednego ze skautów angielskiego Newcastle i otrzymuje niepowtarzalną szansę na rozpoczęcie kariery piłkarskiej. Okazuje się jednak, że profesjonalny futbol nie wygląda tak kolorowo od środka.

Recenzja filmu Gol

Filmów, w których głównymi bohaterami są piłkarze nie było w tym czasie zbyt wiele. To pierwszy w swoim rodzaju film opowiadający historię młodego piłkarza. Nikt wcześniej, ani nikt później nie zdecydował się na podjęcie tematu. Wcześniej być może z braku pomysłu lub zgody FIFA, a później, bo nie było już sensu rywalizować z Golem. Film osiągnął bowiem sukces również dzięki pozwoleniu od światowej federacji piłkarskiej. Mogliśmy oglądać dlatego mecze z najwspanialszych stadionów i mieć do czynienia z prawdziwymi klubami oraz zawodnikami. Epizody stricte piłkarskie wypadały raz lepiej, a raz gorzej, ale ważne, że realizm został zachowany.

ocena-filmu-gol

Santiago Munez idolem nastolatków

W rolę głównego bohatera – Santiago Muneza – wciela się Kuno Becker, który nigdy przedtem nie zaliczył udanej kariery aktorskiej. Jednak ten film odmienił jego życie i sprawił, że kojarzymy go właśnie z grą w piłkę na ekranie. W Golu wypadł bowiem znakomicie i widać, że dobrze czuł życie piłkarza. Poza tym nieźle prezentował się również w scenach na boisku i łatwo było się do niego przekonać. Jednak należy też wyróżnić Alessandro Nivolę, który odegerał rolę Gavina Harrisa. Idealnie wpisał się w postać zawodnika, który poczuł się gwiazdą solidnego klubu i często ważniejsza od sportu jest otoczka futbolowego życia.

Udany film o piłce nożnej

Zadanie przed twórcami było niełatwe, jednak wydaje się, że sprostali oni wyzwaniu. Gol zachwyca przede wszystkim jakością wykonania, ponieważ fabuła, pomimo że dobrze napisana, nie zaskakuje niczym szczególnym. Jest to opowieść, której finału możemy się domyślać, ale i tak chcemy poznać ją do końca. Dobrze odwzorowane są także same mecze piłkarskie, które pełnią przecież istotną rolę w tym filmie. Dynamika jak najbardziej pasuje, a tempo pozwala szybko przejść przez spotkanie. Nie ma tu sztucznie wydłużonych scen, kiedy piłka leciałaby bardzo długo, aby tylko zbudować napięcie. Film Gol przykuwa uwagę i z pewnością potrafi ją utrzymać na dłużej. Z kolei jego przekaz odnoszący się do przekuwania porażki w sukces jest prosty do odczytania. 

gol-film

Ocena filmu Gol

Ten film to pozycja obowiązkowa dla każdego fana piłki nożnej. Jest to historia, o której marzy wielu młodych sportowców, a że przedstawiono ją w bardzo dobry sposób, można ją z czystym sumieniem polecić dalej. Na plus poruszenie ciekawej tematyki (jak na film) oraz muzyka i efekty. Niestety fabuła jest dość przewidywalna i nie będziemy właściwie zaskoczeni w trakcie oglądania. To nieco obniża ocenę, która i tak zasługuje na 8/10. Warto docenić sposób nakręcenia, pracę kamery i udźwiękowienie. Film o piłce nożnej ma przede wszystkim porwać i wzbudzać emocje, a z tych zadań wywiązuje się bez zarzutu. Każdy kibic, który obejrzy Gola, z pewnością da się porwać i będzie się dobrze bawił.